petak, 26. travnja 2013.

RADNA AKCIJA

Više cvijeća, manje smeća...

Svako proljeće naša Škola organizira i provodi radne akcije u svrhu uređenja školskog okoliša. Potrebno je pograbiti lišće, otkloniti stare, slomljene i bolesne grane stabala, obrezati  i  okrečiti voćke, obrezati ukrasno bilje i sve što je potrebno da naš okoliš bude lijep i ugodan oku kako našem tako  i posjetiteljevom. 
Okoliš je velik i zahtjeva puno pažnje i radnih sati da se dovede u red. Obzirom da je broj učenika u našoj školi svake školske godine sve manji, manje je i vrijednih ruku.
Najveći broj aktivnosti za uređenje okoliša održavaju se tijekom ožujka i travnja ovisno o vremenskim prilikama, a posvećene su obilježavanju značajnih ekoloških datuma koji su brojni u ova dva mjeseca. 
U svojim aktivnostima nismo sami. Tako smo u jesen s udrugom SMART 2010. organizirali povodom Dana volontera radnu akciju za uređenje okoliša. Pridružili su nam se brojni mještani i roditelji. Okoliš se pretvorio u bajku. Bio je predivan. Čist, bez smeća od prolaznih turista, uređene ukrasne biljke, pokošena travica. Sudjelovalo nas je oko pedesetak.
Povodom Dana zaštite okoliša pristupili smo međunarodnoj ekološkoj aktivnosti „Očistimo Sloveniju u jedan dan 2012.“. Svoju kontinuiranu suradnju s Osnovnom školom Vas –Fara iz Republike Slovenije osnažili smo zajedničkim aktivnostima u kojoj naši učenici i učitelji nastoje što bolje pripomoći susjedima  u održavanju čistoće uz samu granicu i tok rijeke Kupe.
Ovogodišnja duga zima s velikim oborinama našim rukama dala je obilje posla. Naglo zatopljenje i dolazak proljeća tražilo je od nas hitnu intervenciju u okolišu. Organizirali smo radne akcije  19. i 20. travnja 2013. godine. Svojim aktivnostima pridružili smo se obilježavanju Dana zaštite okoliša i  Akciji Zelena čistka. Pozvali smo roditelje, mještane i udruge. U aktivnosti je sudjelovalo 47 pari vrijednih ruku učitelja, nešto roditelja i učenika. Akciji  su se pridružili i  najmlađi sudionici  Šime (3,5 godina)  i  Noa (4,5 godina). Uvažavajući mladost i dobru volju pridružili su nam se i članovi Udruge ARTerija iz Delnica.
U petak, 19. travnja,  maleni i veliki, oko 40-k učenika,  očistili su smeće, sakupljali otpale grane i vršili pripremu za drugi dan.
Veliki posao obavljen je 20. travnja. Okoliš je poprimio svjež izgled, djeluje uređeno i pomlađeno. Brojne mlade sadnice iz Rasadnika u Kuželju Uprave šuma Delnice zamijenile su polomljene i uništene grmove i stabla.
Ovom prilikom se zahvaljujem našem kolektivu, koji se u potpunosti odazvao, nas 23-e, nekolicini učenika i roditelja, mještana i udruzi ARTerija. 
Zahvaljujem se vrijednim rukama svih sudionika.
Snježana Krizmanić, ravnateljica 




Sudjelovali su: 
Pamela Rupar, David Rupar, Rebeka Rupar, David Šokčević, Matija Gretić, Mario Gretić, Laura Gadanec, Borna Gadanec, Katica Ivanišević, Šime Čačić, Noa Jakšinić, Marijan Krizmanić, Colnar Mislav , Mauhar Dominik, Majnarić Tomislav, Košmrlj Krešimir, Crnković Doris, Štimac Ivana, Ana Marija Mikloška, Jelena Glad, Ivana Ožanić, Marija Tonković, Ana Mihelčić Šamec, Ana Derenčinović, Naš Špiro, Neven Lakoš, Božica Oštarić, Željka Podnar, Ljubica Oškera, Davor Tkalac, Igor Brčić, Milan Vukelić, Zoran Skender, Jelena Tomas Čargonja, Mauro Čargonja, Ivan Jakšinić, Vivijana  Jakšinić, Ingrid Šimičić, Vitomirka Gašparac, Božica Miličević, Milan Marković, Ines Gadanec, Kristina Šokčević, gđa. Skladany, Rajka Rupar, Stanislav Rupar, Snježana Krizmanić

ponedjeljak, 8. travnja 2013.

MEDIJI, FACEBOOK, INTERNET... :)

1.       Koja je bila Vaša motivacija za odabir učiteljskog poziva?
Najveća motivacija za odabir ovoga poziva je rad s djecom i prenašanje vlastitog znanja na djecu i buduće generacije.
Učiteljica informatike Jelena Tomas Čargonja
2.       Odrastanje mladih danas ne može se zamisliti bez interneta. Koliko, po Vašem mišljenju, internet utječe na nove, mlade generacije?
Internet jako utječe na mlade generacije prvenstveno zato što na internetu postoje raznorazni dostupni sadržaji. Problem je ako se oni koriste u neželjene svrhe, tj. ako djeca putem tih sadržaja stvaraju krivu sliku o sebi i svijetu koji ih okružuje. Neka se djece ne znaju koristit tim sadržajima i razlikovati dobre od loših informacija koje nađu na internetu. Problem nastaje i kad internet postaje ovisnost. Tada je on itekako štetan. Međutim, internet je prozor u svijet tako da je nemoguće u današnje vrijeme zamisliti život bez njega. Treba ga koristiti jer on nam može uvelike pomoći i ponuditi informacije koje nam trebaju, ali treba u svemu imati mjeru. Tako i u korištenju interneta. Mi, učitelji, smo tu da na to ukažemo djeci i da im pomognemo u njihovom služenju tako jakim medijem.
3.       Jesu li prava djece ugrožena raznim, novim medijima?
Jesu! Mediji jako utječu na djecu danas. Često se raznim medijima vijesti prezentiraju na jako subjektivan način, a time djetetu nije dopuštena mogućnost da donese vlastiti stav o određenoj temi.
4.       Što mislite o Facebook-u? Je li on zabava, potreba ili ovisnost?
Mislim da je Facebook sve što si naveo, ali ovo treće-ovisnost nastaje prekomjernim korištenjem i tada je on štetan. To trebaju imati na umu svi, i mali i veliki, jer tanka je granica između zabave i ovisnosti, a u taj začarani krug mnogi nesvjesno upadnu bez obzira na godine.
5.       Jeste li zadovoljni svojim učenicima i njihovim interesom za stjecanje novih znanja?
Sve u svemu jesam, ali isto tako mislim da bi se pojedinci mogli i malo više potruditi. J
6.       Što vas posebno veseli, a što naljuti kod učenika?
Najviše me ljuti neposlušnost, odgovaranje, a veselim me kad učenik pokaže interes za rad, projekte i da stvarno radi sa željom, voljom i želi napredovati.
7.       Za sve čitatelje Crva, našeg učeničkog lista, možete li nam reći što je važno za budućnost svakog učenika.
Prvenstveno treba prepoznati svoje ambicije i talente, odabrati svoj put kojim će osigurati svoju budućnost, a tada treba na tome i ustrajati, biti uporan i dosljedan sebi.

Borna Gadanec, 8.

Borna i učiteljica Jelena